• Wykonawstwo
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Hep2o nowej generacji już w ofercie - 50 lat gwarancji. Nowa generacja, nowy standard w instalacjach łączonych na wcisk.

 

Kolektory słoneczne

To urządzenia przetwarzające energię słoneczną na energię cieplną, która zostaje oddana do wymiennika ciepła i przekazana zasobnikowi akumulującego wodę. Mają one zastosowanie przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania podłogowego, basenowego, wspomagania centralnego ogrzewania i pompy ciepła ze źródłem ziemnym. W polskich warunkach klimatycznych, gdzie promieniowanie słoneczne wynosi średnio 1000 kWh/m2, system słoneczny całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę w miesiącach od kwietnia do września. System działa cały rok, a oszczędności wynikające z jego eksploatacji wynoszą do 80% kosztów rocznych.

Kolektory płaskie

Składają się z izolacji termicznej z wełny mineralnej, miedzianych meandrowych rur, którymi płynie ciecz solarna, jak i światowej jakości absorbera Sunselect. Produkcja odbywa się w zamkniętym procesie próżniowym, bez wydzielania szkodliwych substancji. Taśma absorbera jest bardzo trwała, odporna na wysokie temperatury i wilgotną atmosferę. Całość kolektora pokryta jest odporną na uderzenia i warunki atmosferyczne szybą solarną. Kolektory te przeszły badania uzysku energetycznego w Niemczech i uzyskały certyfikat Z-W3.104 poświadczający uzysk roczny powyżej 525kWh/m2.

 

  

 

 

Kolektory próżniowe

Produkowane są na zasadzie temosu z wykorzystaniem rur próżniowych. Próżnia zalana szkłem w kształcie rury gwarantuje doskonałą izolacyjność w każdych warunkach pogodowych. Szczelnośś szkła zapewnia długą żywotność rur, które charakteryzują się również odpornością na gradobicie. Rury ułożone są na zwierciadle parabolicznym. Pozwala ono na wykorzystanie promieniowania slonecznego padającego nawet pod bardzo ostrym kątem.

Dzięki temu zwiększają sprawność instalacji zwłaszcza w okresach przejściowych. Zastosowanie kolektorów próżniowych umożliwia uzyskanie oszczędności do 80% kosztów podgrzewu cwu oraz obniżenia kosztów c.o. nawet do 50%.

   

 

 

Na barierce czy na dachu…

Najczęściej stosowanym wariantem podczas montażu kolektorów słonecznych jest zabudowa na dachu pochyłym. Kolektory z reguły wymagają wtedy minimalnego pochylenia (rzędu 20 - 25o) dla poprawnej eksploatacji. Uznani na rynku producenci dostarczają standardowo kilka rodzajów zestawów mocujących z przeznaczeniem dla danego typu pokrycia połaci dachu (dachówka falista, dachówka karpiówka, blacha falista, pokrycie gładkie itp.) zaletą są tu przede wszystkim korzystne warunki pracy dla całorocznej eksploatacji kolektorów słonecznych. W przypadku dachu krytego dachówką ceramiczną falistą możliwe są dwa rozwiązania montażu kolektorów płaskich: nad połacią dachu na dostarczonych przez producenta szynach wsporczych, jak również w połaci dachu w miejsce usuniętego pola dachówek, co jest godne polecenia już na etapie budowy domu.

Dla kolektorów próżniowych rurowych oferowane są praktycznie wyłącznie zestawy mocujące do zabudowy nad połacią dachu. Zaletą niektórych typów kolektorów próżniowych może być dodatkowo możliwość zabudowy bez pochylenia - na dachu płaskim lub na fasadzie budynku czy barierce tarasu.

W niektórych jednak przypadkach wymaga się zastosowania stelaży wolno stojących lub mocowanych do konstrukcji pomocniczej dachu. Bardzo ważne jest przestrzeganie wymagań producentów w zakresie właściwego doboru obciążeń balastowych dla ochrony przed działaniem sił wiatru. W zależności od wysokości nad poziomem terenu i strefy (wiatrowej) kraju, obciążenia takie mogą wynosić od kilkuset kilogramów no kolektor, co pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia obliczeń statycznych dla konstrukcji dachu. Obciążeniem mogą być materiały sypkie (dla stelaży ze skrzyniami zasypowymi) lub płyty np. betonowe.

Copyright 2011.Rad-Instal. Designed by magicpages.pl

Znajdź nas na Facebooku
Rad-Instal na Allegro